Cali Cali Calidad!!

Podobno padał deszcz.

W Nowym Jorku była wrześniowa chłodna noc. Kilku jazzmanów brzdąkało jeszcze w barze przy dogasającym świetle. Po ulicy maszerowała grupka Portorykańczyków i Kubańczyków, która w swoim stylu wracała w tym czasie z imprezy przez Harlem.

Były lata 50-te, ale u siebie czuli się bezpiecznie. Latynosi jak zwykle nieśli ze sobą kilka instrumentów. Jak to na imprezę. Ktoś trzymał marakasy, inny guiro, jeden targał ponoć nawet małe bongo.

Gdy słuch ich przykuło dogorywające jam session, przyłączyli się do zabawy. Murzyni z wnętrza baru odpowiedzieli kilkoma żywymi dźwiękami. Latynosi ponownie zawtórowali. I zaczęli tańczyć.

Grali tak jeszcze kilka godzin, a granie to tak im się spodobało, że postanowili je jakoś nazwać.

– Niezły nam wyszedł sos.

– Faktycznie fajny mix – zawtórował ktoś.

Salsa to po hiszpańsku tyle co „sos”, „mieszanka”, „mix” właśnie. Serwowana zazwyczaj do większości potraw, w muzyce też narobiła niezłego zamieszania.

A w Cali urosła do rangi sztuki.

– Jak długo tańczysz salsę? – pytamy Juanitę.

– Nie wiem. Jakieś 22 lata.

Juanita ma 24 lata. Nigdy nie uczyła się tańczyć. Zaczęło się u cioci na imieninach, gdzie jakiś wujek postawił jej stopy na swoich pantoflach i zaczął z nią się bawić. A później jakoś poszło. Urodziny babci, komunia, Dzień Niepodległości, Dzień Chrystusa, Dzień Świętej Panienki, Pierwszy Dzień Szkoły, Ostatni Dzień Szkoły, zawsze znajdzie się powód do fiestowania.

Juanita to dziewczyna Filipa, którego znaliśmy już ze świetnego filmu Sezon na Lwy, który mieliśmy okazję obejrzeć u Szymona w La Paz. I tak jak Szymona miłość zatrzymała w Boliwii, to Filipa w Kolumbii. Miłość do Juanity i salsy zarazem.

Juanita jest jedną z tych Caleños, dziewczyn z Cali, które salsę mają we krwi. Gdy wychodzi na parkiet, to ma się wrażenie, że jej ciało za chwilę się złamie, bo przecież nie ma kręgosłupa.

W klubach wre. Tu nikt nie siedzi. Nawet jeśli nie masz pojęcia, jak się tańczy, to i tak nie ma znaczenia. Zaraz ktoś złapie Cię za rękę i pokaże, co masz robić. A najważniejsze to dobrze się bawić.

Cali – jeszcze kilkanaście lat temu jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc na świecie, jedna ze stolic handlu kokainą, siedziba licznych karteli, to dziś przede wszystkim stolica salsy. I o ile oczywiste jest, że możesz stracić tu nie tylko portfel i aparat, to taniec chyba jednak waży więcej.

Jak myślisz, ile seksapilu może się zmieścić na jednym metrze kwadratowym? Nawet sobie tego nie wyobrazisz, dopóki nie przyjedziesz do Cali.

.

Jeden komentarz Dodaj własny

  1. Paulina pisze:

    Cali to też rodzinne miasto Beto. Można by więc powiedzieć, że Cali to też stolica Zumby:) Próbowaliście jakiś kursów?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s