Azjatycki Śmigus Dyngus, czyli tajski Nowy Rok

Zawsze byliśmy przekonani, że Lany Poniedziałek to typowo polska tradycja i przyjemny ewenement na skalę światową. Tymczasem dwa tygodnie temu doświadczyliśmy azjatyckiego Śmigusa Dyngusa z okazji Nowego Roku, obchodzonego jednocześnie w Tajlandii, Laosie i Birmie. Trzeba przyznać, że zjada on polską tradycję na śniadanie i mówi do nas Pikuś, Pan Pikuś.

Młodzi bojownicy przemierzają ulice w poszukiwaniu potencjalnych ofiar
Młodzi bojownicy przemierzają ulice w poszukiwaniu potencjalnych ofiar

A Tajowie umieją się bawić. Nowy Rok świętują przez 3-4 dni. Co więcej, dzieci i młodzież rozpoczynają śmigusową rozgrzewkę nawet tydzień wcześniej. Kulminacją obchodów Nowego Roku, czyli Festiwalu Songkran jest trzydniowe masowe lanie wodą.

Podczas Songkran laniu wodą towarzyszy smarowanie twarzy kredą w ramach błogosławieństwa
Podczas Songkran laniu wodą towarzyszy smarowanie twarzy kredą w ramach błogosławieństwa

W Tajlandii podstawowym środkiem transportu jest wielki pick-up. Na co dzień Toyoty Hilux, Nissany Navara i ogromne Isuzu przemierzają ten kraj wzdłuż i wszerz, najczęściej transportując powietrze, jedynie okazjonalnie ładując na pakę zbłąkanych wagabundów. Ale na czas Festiwalu Songkran zmieniają się w opancerzone wozy bojowe, uzbrojone w kilkusetlitrowe beczki wody i armię ochotników, wiadrami rażących wszystko dookoła. Branka do Marines nie ma żadnych reguł i bierze wszystkich od sześcioletnich neofitów po pamiętających wojnę w Wietnamie brodatych weteranów.

I tak, co najmniej przez 3 dni...
I tak, co najmniej przez 3 dni...

Zdarzyło się akurat, że w tym czasie przemierzaliśmy cały kraj, zmierzając z Laosu do Malezji. Co więcej, korzystając z tajskiej cywilizacji, na nieszczęście przyszło nam do głowy wysłać akurat paczkę do Polski. Nieświadomi niebezpieczeństwa oraz co gorsza faktu, że przez 3 dni nie pracują żadne urzędy, ponieśliśmy dotkliwą klęskę w wojnie z azjatyckimi tygrysami.

Nowy Rok świętuje transport prywatny i publiczny
Nowy Rok świętuje transport prywatny i publiczny

.

Miejski wojownik z bronią najnowszej generacji
Miejski wojownik z bronią najnowszej generacji

Szybko jednak opatrzyliśmy rannych, przegrupowaliśmy jednostkę w Bangkoku i w dwuosobowej grupie szturmowej wyruszyliśmy razić niewiernych. Niczym Mourinho otrzepaliśmy bitewny pył po porażce i znacznie mocniejsi oraz wyposażeni w wodoodporną obudowę udaliśmy się do kwatery głównej wroga – na Khao San w stolicy.

O ile w mniejszych miastach Songkran przybiera różne oblicza i czasem zna litość dla białych twarzy, to w Bangkoku nie obowiązują żadne wojenne konwencje. Tajowie z wrodzoną uprzejmością pragną bardzo gorąco przywitać turystów, zatem wiaderko wody, niczym barejowska wuzetka, jest obowiązkowe. Ulice w tych dniach przemierzają wyłącznie miss mokrego podkoszulka.

Mudżahedini w akcji
Mudżahedini w akcji

.

——————————————————————

W swoim czasie pisaliśmy, że w czasie podróży czas biegnie jakieś cztery razy wolniej, a każdy dzień w drodze to co najmniej pół tygodnia w domu. Czas lokalny nie ułatwia nam zadania i jeszcze bardziej miesza nam w głowach. W ciągu ostatniego pół roku Nowy Rok świętowaliśmy już 4 razy. Nepalski w Katmandu, zachodni w Wietnamie, chiński w Birmie, a teraz tajski. Tym samym z hukiem rozpoczęliśmy właśnie rok 2555.

.

Jeden komentarz Dodaj własny

  1. jostler pisze:

    Para finalizar, esa agua se debe de aplicar todas las noches en el cuero cabelludo,
    dando un ligero masaje con las yemas de los dedos.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s