Hong Kong – Piąty Element

Miasto przyszłości, Miasto XXI wieku, Najlepszy Transport Publiczny Świata, Najbardziej Kosmiczne Lotnisko, Najdłuższe Ruchome Schody na Świecie, Światowy Lider Wolności Gospodarczej, Najbardziej Niezwykła Panorama Miejska, jedno z najbogatszych i najlepszych państw do życia na świecie.

Hong Kong nocą ze Wzgórza Victorii

Przed wyjazdem w podróż dookoła świata pewien znajomy powiedział nam, że ze wszystkich miast na świecie najbardziej chciałby odwiedzić Hong Kong. Zdziwiło nas to bardzo, bo po pierwsze nie lubimy wielkich miast, a po drugie czego dobrego można spodziewać się po Hong Kongu?

Okazuje się, że wiele. W mieście, które początkowo miało w ogóle nie znaleźć się na naszej trasie, spędziliśmy 4 dni, a moglibyśmy spędzić co najmniej drugie tyle i w ogóle się nie nudzić.

Siedziba Bank of China

Najlepsze Lotnisko Świata

W Hong Kongu znaleźliśmy się wyłącznie z powodu tanich biletów, bo okazało się, że z Nepalu najtaniej było przylecieć właśnie tutaj. Następnie okazało się również, że do Szanghaju, gdzie chcieliśmy się udać, taniej jest polecieć tanimi chińskimi liniami (Spring Airlines) niż jechać pociągiem.

WieżowceNic dziwnego, że lotnisko w Hong Kongu jest trzecim najbardziej ruchliwym portem pasażerskim świata (i drugim towarowym). Jednocześnie jest notorycznie wybierane przez pasażerów jako Najlepsze Lotnisko na Świecie i faktycznie trudno się z tym wyborem nie zgodzić. Terminal pasażerski robi kosmiczne wrażenie, ma niewyobrażalną wprost powierzchnię 570 tysięcy m2 i jest najbardziej nowoczesnym lotniskiem, z jakim się spotkaliśmy.

Pomiędzy terminalami, halami przylotów i odlotów, a także odprawą celną kursują np. bezzałogowe sterowane automatyczne pociągi, przewożące tysiące pasażerów dziennie. Wypadki ani błędy ludzkie są niemożliwe, bo system jest elektronicznie nadzorowany i nawet nie można wpaść pod pociąg, bo perony oddzielone są od składu wagonów szklanymi ścianami, w których drzwi pokrywają się idealnie z automatycznymi drzwiami w pociągach.

Powrót do przyszłości

Podobnie jak samo lotnisko, także wiele innych rzeczy w Hong Kongu przypomina krzyżówkę Łowcy Androidów z Piątym Elementem. Mimo że wieżowce są niewyższe niż w Nowym Jorku czy Szanghaju, to robią wprost niesamowite wrażenie. Ustawione są one niewyobrażalnie gęsto, a Hong Kong dzierży tytuł najbardziej pionowego miasta świata i jednocześnie posiada jedną z największych gęstości zaludnienia na świecie.

Hong Kong nocą

Ale to nie wieżowce nadają mu sznyt miasta przyszłości. Budynki bardzo często połączone są zawieszonymi w powietrzu pasażami dla pieszych, które uzupełniają lub po prostu zastępują zwyczajne chodniki. Podczas gdy na dole odbywa się ruch wyłącznie samochodowy, kilka metrów nad ziemią zawieszone są pasażerskie wiadukty, którymi można dostać się do większości budynków w centrum.

Powietrzne chodniki w centrum

Wewnątrz wszędzie znajdziemy drogowskazy, które bezbłędnie pokierują nas do konkretnego biurowca. Sam ruch często odbywa się za pomocą ruchomych schodów i chodników, dzięki którym w ogóle nie trzeba iść. W Hong Kongu znajdują się np. najdłuższe ruchome schody na świecie. Ruchomy chodnik o długości ponad 800 metrów transportuje mieszkańców do wyższych części miasta położonych ponad 135 metrów wyżej na zboczu wzgórza.

Powietrzne chodniki w centrum

Ruch uliczny również jest nietypowy, bo ponad 90% mieszkańców Hong Kongu przemieszcza się, korzystając z publicznego transportu, który chyba słusznie nazywany jest najlepszym systemem transportowym świata.

Największy Eksperyment Gospodarczy Świata

Milton Friedman twierdzi, że Hong Kong to największy kapitalistyczny eksperyment gospodarczy świata. Całkowity leseferyzm jak widać doskonale się sprawdza i sprawił, że Hong Kong został jednym z 4 Tygrysów Azjatyckich. Jak donosi CIA, PKB na osobę wynosi tu ponad 44 tys. USD. Pomiędzy rokiem 1961 a 1997 PKB kraju wzrosło 180 razy (słownie: sto osiemdziesiąt razy!!), a PKB na osobę 87 razy.

W Hong Kongu jest też mnóstwo parkówMimo że w tym kraju-mieście żyje zaledwie 7 mln ludzi, dolar hongkoński jest 9 najczęściej wymienianą walutą na świecie. Dzieje się głównie za sprawą giełdy, która jest 7 największą na świecie, a będzie jeszcze większa, bo przyciąga 22% kapitału światowych giełdowych debiutów rocznie!!

Przejażdżka autobusem z lotniska (w którym to autobusie działa nota bene darmowy bezprzewodowy internet) również zapewnia niezwykłe widoki. Po drodze mijamy na przykład port towarowy, który jest jednym z największych portów świata, a magazyny kontenerowe i ogromne żurawie przeładunkowe ciągną się przez kilka kilometrów wzdłuż drogi.

Praca, praca, praca

Niestety mimo że Hong Kong w przeróżnych rankingach często znajduje się w czołówce miast pod względem jakości życia, to cena za to jest naprawdę duża. O ile we wszystkich dalekowschodnich metropoliach Azjaci nawykli do długiej i ciężkiej pracy, to w Hong Kongu poziom zaangażowania przekracza dopuszczalne normy.

Nasz Couch Surfingowy gospodarz, u którego mieszkaliśmy przez kilka dni nie wracał z pracy przed 22, co jak twierdzi jest zupełnym standardem. Co więcej Azjaci w tutejszych korporacjach pracują w ten sposób również w soboty, więc naprawdę pozostaje im niewiele czasu, żeby cieszyć się życiem w Hong Kongu.

Zachód słońca nad centrum

W garniturze na plażę i treking

A mogłoby być tak pięknie. Hong Kong jest przepięknie położony na ponad 200 wyspach, z których tylko kilkanaście jest zamieszkałych. Już na trzeciej co do wielkości wyspie Lamma w ogóle nie ma samochodów, a ruch odbywa się wyłącznie na rowerach i na piechotę. Znajduje się tu kilka naprawdę pięknych plaż, a kąpiel w Morzu Południowochińskim, czego nie omieszkaliśmy sprawdzić, możliwa jest nawet w listopadzie.

dzika plaża na wyspie Lamma

Inne wyspy również oferują fantastyczne możliwości aktywnego wypoczynku. Wbrew pozorom oprócz biurowców ogromne przestrzenie w Hong Kongu zajmują tereny zielone. Liczące setki kilometrów szlaki piesze rozplanowane są w pięknych górach i wzgórzach wysokich nawet na 900 m, oferujących niesamowite widoki na całe miasto.

No i w jakim innym wielkim mieście można dojeżdżać do pracy 20 minut do centrum, do tego promem?

Widok na wyspę Hong Kong z Kowloon

.

Jak zwykle zapraszamy również do galerii, gdzie można obejrzeć więcej zdjęć z Hong Kongu.

Hong Kong

.

.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s